BIP
BIP

Aktualność

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Dodano: , autor: WSS

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na ten temat, ale są też okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.

Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

2 kwietnia 2012 roku- ówczesny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon podkreślił, że:

"Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.
Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności"


Czym jest autyzm?

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych.

Autyzm poddaje się różnym formom leczenia -zwłaszcza oddziaływaniom behawioralnym, edukacyjnym, które mogą istotnie poprawić funkcjonowanie chorych,  ale nie jest w pełni uleczalny – zaburzenie utrzymuje się do końca życia.

Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski.

foto: Sebastian Szwajkowski Radio Łódź.